Amerikan Dizileri Dram Gerilim İngiliz Dizileri Polisiye Suç Tavsiye Diziler

Broadchurch Amerikan İngiliz Dizisi

Broadchurch Amerikan İngiliz Ortak Yapım

Broadchurch dizisi, İngiliz kanalı ITV’de yayınlanmış, İngiliz Amerikan ortak yapımı gerilim ve dram türünde tavsiye ettiğimiz diziler arasına girdi.

Dizinin yapımcılığını, Kudos Film and Television, Shine America ve Imaginary Friends Amerikan ve İngiliz şirketler yapmaktadır. Dizi, 4 Mart 2013’te ilk sezonunu 8 bölüm olarak yayınlamış, yine ikinci sezonu da 8 bölüm çektikten sonra 12 Ekim 2014’te sezon finalini yapmıştır. Fakat dizi bitmiyor! 2 yıl bekledikten sonra 2016 Mayıs ayında çekimlerine başlanan dizi 2017 yılında devam edecek. İlginç bir karar bu konuda tam bir bilgim yok; fakat duyduğum kadarı ile bir iki oyuncunun bırakmak istemesi ve tekrar anlaşma sağlanmış olmasıdır.

Düşüncelerim

5 bölümünü izlediğim ve yeni başladığım tavsiye dizi hakkında söyleyeceklerim gerçekten olumlu. Suç dram ve gizem türünde ki dizinin konusundan bahsedeceğim fakat genel olarak; sıkıcı bir dram gibi gözükse de süprizler ile dolu bir dizi. Bir gelişme sonrası; ‘ha bu şöyle olacak, gizliyorlar ama ben anladım’ deriz ya, işte tam burada yanıldığımızı anlıyoruz. Bu açıdan iyi puanı hak ediyor. Diğer yandansa, konu gereği ön yargı ile yaklaştım fakat hiç sıkılmadan izliyorum. Düşünün ki; dün 5 bölüm izledim. Son olarak bölüm bittiğinde, ‘a ne çabuk bitti’ dedirten bir dizi. Luther dizisinden sonra beğendim ikinci İngiliz dizisi…

Konusu

Broadchurch konusu, ufak güzel bir sahil kasabası olan Broadchurch’de geçmektedir. Kasaba mutlu, huzurlu bir tablo çizmektedir. Bu güzel sahil kasabasında küçük, önemsiz suçlar haricinde pek bir olay yaşanmamaktadır. Hele ki cinayet daha önce hiç yaşanmamıştır. Fakat olan olur ve 10 yaşındaki bir erkek çocuğunun plajda cesedi bulunur. Hikaye burada başlar. Çocuk yaklaşık 50 metrelik falezden düşmüş ve düşmeden önce boğularak öldürüldüğü doktor ve polis raporu ile anlaşılmıştır. Bu temiz suç oranının çok düşük olduğu kasabada kim, neden bir çocuğu öldürmüş olabilir ki?

Künye

İlk bölüm yayın tarihi: 4 Mart 2013
Sezon Sayısı: 2
Bölüm Sayısı: 16
Kanallar: ITV, BBC Amerika, STV, UTV
Ödüller: En İyi Drama Dizisi Dalında BAFTA Televizyon Ödülü, Diğer
Oyuncular: David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker, Andrew Buchan, Carolyn Pickles, Arthur Darvill, Adam Wilson,Jonathan Bailey, Matthew Gravelle, Joe Sims, Charlotte Beaumont, Simone McAullay, Tanya Franks, Pauline Quirke

 

tavsiye amerikan dizileri